Ralsko – Svébořice – střelnice a tábor

FOTOGRAFIE UVNITŘ – Vznik obce Svébořice se datuje kolem roku 1325. Obec se rozprostírá podél Svébořického potoka. Hlavní dopravní tepnou je silnice z Mimoně, která prochází obcí. Obec zažila několik historických ran, z nichž se již nevzpamatovala. První bylo vysídlení německé populace po roce 1945 a po roce 1968 následovalo dislokování sovětské armády, která zde zřídila střelnice a v lese tábor motostřelců. V současné době projevuje zájem o část bývalé střelnice Armáda ČR (31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany Liberec a další jednotky), která by zde chtěla díky vhodnému terénu zbudovat pěchotní střelnici.
 
 

Posádky působící v oblasti


Zdroj: Václav Bilický – www.expozice-ralsko.estranky.cz

Ve Svébořicích se po dobu osídlení sovětskou armádou vystřídalo několik útvarů, které putovaly mezi Kuřívody, Stráží pod Ralskem a Děčínem.
 

139. protiletadlový dělostřelecký pluk Svébořice

139. protiletadlový raketový pluk Svébořice


 

106. samostatná rota protichemického vojska


 

45. samostatný průzkumný prapor


 

Svébořická střelnice a tábor


Zdroj: Václav Bilický – www.expozice-ralsko.estranky.cz

V sedmdesátých letech dvacátého století vybudovala sovětská armáda ve Svébořicích soustavu střelnic. Soustava celkem tří střelnic splňovala požadavky na kompletní výcvik motostřeleckých a průzkumných vojsk.
 

Střelnice 1

Z pohledu od spodní části jsou na palebné čáře posty pro imitovanou střelbu z objektů, které mají zařízení pro napodobení jízdy vozidla (tzv. houpačky) 10x. O několik metrů výše je za palebnou čarou řídící věž střelby z jedoucích vozidel čety. Tři dráhy jsou opatřeny každá jedním valem s pojízdnými útočícími terči, na horizontu je situován příčný terčový val pro pevné a pojízdné terče. Na této střelnici se střílelo zejména bojovými vozidly pěchoty s lafetovanými zbraněmi ráže až 73 mm.
Horní část střelnice měla plochu vybavenou umělými úkryty a okopy. Cílová plocha byla vybavena drahami s útočícími cíli. Na této střelnici se cvičilo ve střelbě s ručními protitankovými zbraněmi, zejména pak RPG 7 všech vzorů.

Střelnice 2

Střelnice byla určena pro pěchotu a obrněná vozidla, včetně tanků s lafetovanými kulomety ráže 7,62 mm, 12,7 mm a 14,5 mm, které po střelnici nepojížděli, ale byly umístěny v budovách se zařízením pro simulaci jízdy 10x. Pod protějším svahem nechyběly příčné a šikmé terčové valy.

Střelnice 3

Střelnice byla určena pro pěchotní zbraně, zejména zbraně osobní výzbroje. Tuto střelnici si ponechala Česká republika ve svém vlastnictví za účelem zajištění bezpečnosti státu. Měla by zde totiž vzniknout pěchotní střelnice pro ČA a Policii ČR. V Programu rozvoje města Ralska, z roku 2011, se v dokumentu o střelnici doslova píše: „Vzhledem ke konfiguraci terénu (ochranné terénní valy obklopující plochu bývalé střelnice ze tří stran) je toto území ideální pro obnovení pěchotní střelnice, na němž má zájem jak Armáda ČR (31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany Liberec a další jednotky), tak i další ozbrojené složky.“
 

Fotogalerie: střelnice a tábor Svébořice

no images were found


Laco Lahoda – www.podzemi-cma.cz
 

Zdroj: Václav Bilický – www.expozice-ralsko.estranky.cz

 

Umístění objektu na mapě:


 
Použité zdroje a poděkování:
Václav Bilický – www.expozice-ralsko.estranky.cz
Laco Lahoda – www.podzemi-cma.cz
 

 

Komentáře

komentář(ů)

Štítky: ,

background