Rádiové přijímací středisko Kostelec nad Labem

Přijímací středisko přijímalo informace z terestrického a kabelového vysílání. Následně je posílalo prostřednictvím dálkového kabelu velitelskému stanovišti. Jednotlivé rádiové vysílací stanice (RVS) byly ovládány právě z přijímacího střediska. V RPS navíc probíhala praxe radistek, které sem jezdily na „odposlechy“. Další funkcí RPS byl taktéž monitoring terestrického vysílání.
Přijímací středisko bylo energeticky velmi náročným provozem. Přístroje pro příjem vysílání měly totiž veliký příkon. Demaskujícím prvkem byla také rozsáhlá anténní pole. Právě z výše uvedených důvodů nesmělo být RPS součástí velitelského stanoviště a působilo zcela odděleně. Přesněji platila následující pravidla. Vysílací středisko muselo být vzdáleno minimálně dva kilometry od přijímacího střediska nebo velitelského stanoviště. Přijímací středisko potom muselo být vzdáleno vždy nejméně 600 metrů od velitelského stanoviště. Při nedodržení tohoto pravidla by totiž došlo k rušení signálů nebo vyzrazení polohy velitelského stanoviště. S možností zničení RPS se v rámci armádního plánování počítalo. I proto byla velitelská stanoviště vybavena záložní komunikační technikou.
 

Dispozice areálu

GPS souřadnice: 50.2223847N, 14.5987039E
Areál RPS v Kostelci nad Labem byl uveden do provozu v roce 1981, tedy v době, kdy byla dokončena výstavba ústředního velitelského stanoviště ve Staré Boleslavi. Právě tomuto velitelskému stanovišti RPS v Kostelci sloužilo. Toto středisko je trošku výjimkou, protože nemělo žádný zodolněný podzemní objekt, krom malého úkrytu UŽ-6 v severní části areálu. Středisko tedy tvořily pouze dvě nadzemní budovy a anténní pole. Taktéž nejsou záznamy, že by zde probíhala praxe radistů a radistek.


Zdroj: Mapy.cz

My se nyní opět díky serveru fortifikace.net můžeme podívat, jak to dříve v příjímacím středisku vypadalo.

no images were found


Foto: RPS Kostelec nad Labem (Zdroj: forum.fortifikace.net)
 

Ukončení provozu

RPS v Kostelci nad Labem je nyní v soukromém vlastnictví. Na leteckých snímcích v roce 2006 byly ještě v celém areálu patrné stožáry antén. Nyní už po nich zbyly jen patky, malý kryt byl zasypán.

no images were found


Foto: Aktuální stav RPS Kostelec nad Labem (Zdroj: Patrik Jambor)
 

PROFIL AUTORA

Patrik Jambor

Místopředseda spolku

Fortifikaci se věnuji od roku 2008, kdy mě uchvátily opuštěné stavby ve vojenských prostorech obývaných dřívější sovětskou armádou. V těchto letech jsem je také začal navštěvovat. Protože jsem se již dříve věnoval fotografování, začal jsem mé návštěvy dokumentovat. Kamenem úrazu bylo, že hledat informace k těmto stavbám bylo obtížné a jejich stav se zhoršoval každým dnem. V roce 2013 jsem potkal stejně zapáleného kolegu. Výsledkem bylo založení sdružení HDF z.s. a prezentace naší práce na webu fortifikace.cz.

V osobním životě podnikám v oboru IT, přesněji se věnuji výstavbě optických sítí na území hl. m. Prahy, včetně zajištění obsluhy technologií a poskytnutí technické podpory jejím uživatelům.

Kontaktovat mě můžete na emailu: patrik.jambor(zavináč)fortifikace.cz
V článku jsme čerpali z následujících zdrojů, kterým patří i naše poděkování:

forum.fortifikace.net
Roman68
Jackal003
Mapy.cz
 

Pravopisná korekce článku: Jakub Bouček

 

Komentáře

komentář(ů)

Štítky: , , , ,

background